استفاده از محصولات فرعی و خوراک های فرآوری شده در تغذیه ی دام قدمت زیادی داشته و دارای دو مزیت مهم می باشد، اولاً تغذیة این محصولات باعث وابستگی کمتر چارپایان به غلات شده (قابل مصرف توسط انسان) دوم اینکه نیاز به هزینه های اضافی جهت برنامه های مدیریتی را حذف می کند (که در سالهای اخیر بدلیل افزایش جمعیت جهان و ضایعات کشاورزی بخصوص در کشورهای در حال توسعه دارای اهمیت زیادی می باشد). سیستم های تغذیه ای نشخوارکنندگان بر مبنای ضایعات قابل دسترس در منطقه و بدلیل مصرف این ضایعات توسط میکروبهای شکمبه روش مفیدی می باشد.

 

این ضایعات دارای سطوح بالایی از فیبر ساختاری بوده که احتیاجات مواد مغذی جهت نگهداری، رشد، تولید مثل و تولید شیر را تأمین می کنند. عبارت محصولات فرعی شامل تعدادی از محصولات فرعی بوده که بر اساس نوع محصول و روش تولید فرق داشته و در اکثر مناطق جهان بعنوان ترکیب مهم جیره نشخوارکنندگان می باشند (گراسر و همکاران، 1995). فاکتورهایی همچون پروتئین پایین (گل، 1981)، فیبر زیاد (مکدونالد، 1988)، عدم تعادل بین اسیدهای آمینه و وجود عوامل ضدتغذیه ای (تاکون و جکسون، 1985) می توانند مصرف این محصولات فرعی را تحت تأثیر قرار دهند.

 

 

 

مصرف محصولات فرعی کشت و صنعت با افزایش قیمت خوراک های متداول با ارزش تر شده است. در گذشته از محصولات فرعی مثل پودر چربی، سبوس، تفاله چغندرقند و ملاس جهت تغذیه دام استفاده می کردند اما امروزه محصولات فرعی کم مرسوم همچون بقایای حاصل از فرآوری میوه ها و سبزیجات، آب پنیر، ضایعات حاصل از پختن نیز قابل دسترس می باشند. در سالهاي اخير صنايع لبني و پروتئيني بدلیل افزايش جمعيت و بالا رفتن فرهنگ تغذيه و مصرف شير و گوشت از گسترش قابل توجهي برخوردار بوده است. در پاسخ به اين نياز واحدهاي صنعتي دامداري نيز رشد زيادي داشته و تأمين احتياجات غذايي دامها با عنايت به فقر کمي و کيفي مراتع و عدم تکافوي علوفه مناسب و بالا رفتن هزينه توليد يکي از چالشهاي اساسي متخصصين علوم دامي و توليد کنندگان مي باشد. در اين رابطه توجه به گسترش صنايع کشاورزي و غذايي و حجم وسيعي از محصولات توليد شده و استفاده بهينه از آنها در تغذيه دام نه تنها در کاهش آلودگي محيط زيست بلکه در برطرف کردن بخشي از نياز هاي غذايي دامها مي تواند راهگشا باشد. در اين ميان استفاده از ضايعات کارخانجات آبمیوه گیری و تهيه رب گوجه فرنگي در تغذيه دام با توجه به ويژگي هاي خاص تغذيه اي و حجم انبوه توليد آنها در بسياري از کشورها به ويژه در کشورهاي در حال توسعه و نتايج مطلوب اخذ شده از کاربرد اين قبيل مواد در تغذيه دام و طيور، امري ضروري به نظر مي رسد.

برای دانلود مقاله کامل لطفا کلیک کنید

کاربران
1
مطالب
148
نمایش تعداد مطالب
339838