براون سوئیس (Brown swiss) منشاء این نژاد از کشور سویس بوده و احتمالا" یکی از قدیمی ترین نژادهای شیری می باشد . این نژاد در آلپ توسعه یافته و عقیده بر این است که هیچ نژاد خارجی دراین توسعه نقش نداشته است . در کندوکاوهای باستان شناسی در سویس ، اسکلت گاوهای متعلق به 4 هزار سال پیش از میلاد مسیح بدست آمده است که همانند اسکلت گاوهای براون امروزی است . در سویس گاوهای براون در فصل بهار چرای خود را از دامنه کوههای نزد آغاز کرده و به تدریج با نزدیک شدن تابستان در دامنه های فرازمند
گاوهای براون سوئیس برای این منظور گاوهایی بوجود آمده اند که تولید شیر آنها زیاد ولی چربی آنها اندک است. امروزه از این نژاد بیشتر بعنوان نژاد دو منظوره ( گوشت و شیر) استفاده می شود. تولید شیر براون سوئیس برای یک نژاد دومنظوره خوب است و به طور میانگین 4000کیلوگرم شیر با چربی 8/3 درصد چربی تولید می کند. تولید گوشت آن نیز خوب است. به گونه ایی که افزایش وزن روزانه برابر یک کیلوگرم برای گاوهای نرو گاوهای نر اخته یاد شده است.

 

رنگ گاوها قهوه ای باز ( روشن) تا قهوه ای تیره ، متغیراست و موهای پیرامون پوزه ، درون گوش و پایین ساق ها معمولاً کم رنگتراست. شاخها بیشتر سفید ، انتهای آنها سیاه و اندازه آنها کوچک تا متوسطاست. سر گاوهای براون سوئیس عریض و صورت آنها پهن است. براون سوئیس نژادیآرام بوده که به لجوج بودن شهرت یافته است. میانگین وزن گاو ماده، نزدیک به600 کیلوگرم است و در گاو نر به 1000کیلوگرم می رسد.

علاوه بر مشخصات بالا که در بیشتر منابع علمی میتوان یافت این نکته قابل ذکر است که این دام از اولین روزهای ورود به ایران توانسته به خوبی در مناطق کوهستانی و ارتفاعات جایگاه خاص خود را در میان مردم و دامداران محلی به عنوان دام خانگی پیدا کند و با توجه به سازگاری و مقاومت به بیماریها عمده دام مورد علاقه در میان دامداران و کشاورزان آذربایجان و کردستان میباشد و جا دارد که در خصوص ترویج این دام در مناطق کوهستانی ایران نگاه ویژه ای داشته باشیم .

کاربران
1
مطالب
148
نمایش تعداد مطالب
308775